Psychologia transportu
to dziedzina zajmująca się badaniem relacji między człowiekiem a systemem transportowym, koncentrując się na analizie zachowań uczestników ruchu drogowego oraz czynników wpływających na bezpieczeństwo na drogach. W Polsce kilka renomowanych uczelni oferuje studia podyplomowe w tym zakresie, przygotowując specjalistów do pracy w obszarze diagnostyki i orzecznictwa psychologicznego dla kierowców i innych zawodów związanych z transportem.
Studia podyplomowe z psychologii transportu
na tych uczelniach oferują kompleksowe przygotowanie do pracy w obszarze diagnostyki psychologicznej w transporcie, łącząc wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami niezbędnymi w pracy z kierowcami i innymi specjalistami branży transportowej.
Uniwersytet Jagielloński (UJ)
Instytut Psychologii Stosowanej UJ prowadzi studia podyplomowe z psychologii transportu od 1998 roku. Program kładzie nacisk na praktyczne przygotowanie absolwentów do przeprowadzania badań psychologicznych kierowców zarówno zawodowych, jak i amatorskich. Ukończenie tych studiów uprawnia do prowadzenia badań okresowych, badań osób, które utraciły uprawnienia do kierowania pojazdem (np. z powodu przekroczenia liczby punktów karnych), a także badań związanych z chorobami czy niepełnosprawnością. Dodatkowo, absolwenci są przygotowani do przeprowadzania badań psychologicznych w obszarze medycyny pracy, obejmujących m.in. operatorów różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Zajęcia odbywają się w formie hybrydowej, łącząc wykłady online z ćwiczeniami stacjonarnymi w nowocześnie wyposażonym Laboratorium Psychologii Transportu.
Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL)
KUL prowadzi studia podyplomowe z psychologii transportu, których celem jest wyposażenie słuchaczy w kompetencje niezbędne do diagnozowania i opiniowania w zakresie psychologii transportu. Program obejmuje m.in. psychologię pracy, analizę stanowisk pracy w zawodach transportowych, psychologię bezpieczeństwa ruchu drogowego, policyjno-prawne aspekty bezpieczeństwa w ruchu drogowym, metodykę psychologicznych badań kierowców oraz zaburzenia psychiczne istotne dla diagnozy przydatności kierowców zawodowych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, a absolwenci są przygotowani do pracy w ośrodkach badań psychologicznych oraz instytucjach związanych z transportem i bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Uniwersytet Gdański (UG)
Instytut Psychologii UG prowadzi studia podyplomowe z psychologii transportu, które trwają dwa semestry w trybie niestacjonarnym. Program obejmuje wykłady i konwersatoria teoretyczne z zakresu psychologii pracy, psychologii klinicznej, psychologii osobowości, procesów poznawczych, emocji, psychologii stresu, ergonomii, psychometrii, elementów medycyny pracy oraz aspektów prawnych i etycznych pracy psychologa transportu. Ćwiczenia i warsztaty umożliwiają zdobycie praktycznych umiejętności diagnozy psychologicznej oraz zapoznanie się z narzędziami stosowanymi w psychologii transportu. Uniwersytet Gdański
Uniwersytet SWPS Poznań
Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS oferuje studia podyplomowe z psychologii transportu, które mają na celu przygotowanie specjalistów zdolnych do oceny predyspozycji psychicznych osób pracujących w transporcie. Program obejmuje zagadnienia związane z psychologią pracy, ergonomią, diagnostyką psychologiczną oraz aspektami prawnymi i etycznymi związanymi z pracą psychologa transportu. Absolwenci są przygotowani do pracy w pracowniach psychologicznych, ośrodkach szkolenia kierowców oraz instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Kontakt | Studia podyplomowe z psychologii transportu
Zadzwoń do nas już teraz tel.+48 511-902-201
e-mail: biuro(@)alfa-e.pl
(usuń nawiasy z adresu email)
Nasza oferta aparatów do badań psychologicznych
Ciemnia kabinowa / Kabina ciemniowa | Badanie widzenia zmierzchowego i wrażliowści na olśnienie
Tester wzroku WZIWO | Okularowy tester widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie
WZIWO vision tester | Twilight vision and glare sensitivity tester
System Testów Komputerowych SIGMA - testy psychologiczne na tablecie
Blog - aparatura do badań psychologicznych i inne zagadnienia